top of page

Наступність між дошкільною та початковою ланками освіти в рамках впровадження концепції «Нова українська школа»

(Семінар-практикум для вихователів дошкільного підрозділу та вчителів початкової школи)

 

Підготувала заступник директора

 з дошкільної освіти Мельничук І.М.

05.01.2021

Мета: вивчення труднощів  адаптаційного періоду та вироблення стратегії  їх подолання; координація дій вихователів старших груп дитячих садків та класоводів із підготовки майбутніх першокласників до складнощів перехідного періоду.

 

Присутні - адміністрація НВК, вчителі початкових класів, вихователі старших груп дошкільного підрозділу, психолог. Вони отримують бейджи різних кольорів (червоного, зеленого та жовтого) так, щоб у фахових групах  були бейджи всіх кольорів. Присутні займають місця за трьома круглими столами згідно із своїми фаховими групами. Кожний з столів мав номер і певний колір.

    

    Ведуча:

     Шановні колеги!

     За східним гороскопом до нас прийшов рік Бика. І як віщують різні астрологи, це рік успішний для тих, хто доброзичливо ставиться до людей та не уникає роботи, бо це дуже трудолюбива тварина. А ще, бик – стадна тварина, тому особливо вдалим цей рік буде для тих, хто вміє працювати у команді, хто відчуває поряд дружнє плече, уважно та с повагою ставиться до оточуючих.

     Хай ця наша зустріч стане кроком до утворення єдиної команди, адже ми займаємося однією дуже важливою справою – виховуємо,  розвиваємо та навчаємо майбутніх громадян нашої країни.

      Талісман року – Бик. Хай він допоможе нам представитись один одному. Щоб краще познайомитись, передавайте його з рук у руки, називаючи себе, своє життєве кредо, своє хобі або що ви більше всього любите .

      Учасники засідання передають з рук у руки іграшкового бика та розповідають про себе починаючи з ведучої.

Ведуча:

    Позбутися негативу, який може нам заважати у роботі, допоможе психолог НВК.

    Психолог проводить релаксацію (присутні на аркушах паперу пишуть або малюють негатив, який відчувають, рвуть папірці та складають їх у рюкзак іграшкового песика).

Ведуча:

    Ми познайомилися, позбулися негативних емоцій, тож беремося до справи.

    Наш захід присвячено наступності у роботі дитячого садка і школи в рамках впровадження концепції «Нова українська школа». Це одна з необхідних умов безперервної освіти, про що йдеться в законі «Про освіту» та  Національній доктрині розвитку освіти. Вирішення цієї проблеми значною мірою залежить від творчого використання досягнень передової педагогічної науки та практики.

     У дошкільному підрозділі дитину готують до школи, як особистість, формують у неї навички самообслуговування та самостійності, організованості; учать дитину вмінню слухати і сприймати завдання, діяти за інструкцією. Тут важливий розвиток емоційної та вольової сфери, пізнавальної мотивації. А початкова школа має точно і повно враховувати набуте дитиною у дитячому віці і цілеспрямовано продовжувати лінії попереднього розвитку. Проблеми адаптації дитини до навчання у школі набувають у цей період особливого значення.

     Наше завдання – скласти перелік проблем, які виникають у вас як у фахівців з даної теми; визначити питання, які потребують обговорення за межами фахової групи; обговорити їх між собою та головні записати на кольоровому аркуші. 

Робота у фахових групах.

Кожна з трьох  груп (адміністратори та психолог, вчителі, вихователі,) працює над завданням, після чого зачитує свій список з необхідними коментарями та пропонує одну найважливішу проблему для запису на дошці.

    Після виступу всіх груп на дошці залишається записаними три проблеми з адаптації до школи. Кольорові аркуші з записаними проблемами збирає ведуча.

Ведуча:

     Продовжимо ділову гру. Для вирішення проблем, які для нас виявилися найголовнішими, ми створимо нові творчі групи у кожній з яких будуть спеціалісти різних фахів: тобто адміністратор, вихователь, учитель, психолог.

     Для цього вам потрібно пересісти за столи, колір якого відповідає кольору вашого бейджа: І – червоний, ІІ – зелений, ІІІ  – жовтий.

     Тепер кожна нова творча група працює над проблемою, номер якої на дошці співпадає з номером вашого столу.

 

Робота у нових творчих групах.

     Учасники засідання утворюють нові групи і кожна група обговорює свою проблему та шукає шляхи для її вирішення. На підготовлених аркушах записується проблема і тезисно шляхи її вирішення.

    Вразі необхідності група передає свій аркуш іншим групам для доповнення. Після ознайомлення з доповненнями групи по черзі пропонують вирішення проблем(у групі вибирають людину, яка презентує роботу).

    Вислухавши всі творчі групи, ведуча вивішує аркуші на дошку.

Ведуча:

     А зараз, будь ласка, пофантазуйте, як ви можете уявити собі модель ідеальної співпраці дитячого садка і школи!  

   На аркушах ватману за допомогою малюнка, чи графічно, чи якимось іншим чином зробіть зображення ідеальної моделі співпраці дитячого садка та школи. Це може бути якась асоціація або що завгодно. Кожний член групи  хай позначить на моделі, де він уявляє своє місце. Продумайте, яким чином група буде

презентувати свою модель.

                                   

Презентація «Моделі ідеальної співпраці».

     Кожна група робить презентацію за своїм задумом.

 Аркуші ватману вивішуються на дошку.

Ведуча:

    Зараз, будь ласка, поверніться у свої фахові групи для проведення моніторингу нашого засідання.

Моніторинг засідання клубу «Сходинки».

Учасники засідання повертаються на свої місця. Ведуча роздає по черзі  кольорові аркуші, на яких на початку засідання записувалися проблеми; аркуші для запису рекомендацій(у формі золотої рибки) та білі аркуші для запису вражень.

   Ведуча:

     Повернемося до списку проблем, який ви склали на початку засідання. Візьміть кольоровий аркуш та поставте знак «+» біля проблем, які сьогодні вирішили, знак «–» біля тих, що ще потребують детальної роботи.

      На золотій рибці запишіть рекомендації від вашої фахової групи щодо майбутніх засідань. Ці рекомендації ввійдуть в план нашої роботи.

      На білих аркушах паперу кожний запишіть своє враження від сьогоднішньої роботи (що сподобалось, що не сподобалось, які проблеми залишилися і цікавлять вас, побажання на майбутнє). 

       Бажаючі можуть зачитати свої враження вголос.

Семінар – тренінг для вихователів

«Розвиток комунікативної культури та творчості педагогів в сучасному дошкільному закладі»

Підготувала

заступник директора

 з дошкільної освітиМельничук І.М.

18.12.2020

Мета. Створювати умови для розвитку комунікативної культури та творчості педагогів. Ознайомлювати з базовими положеннями теорії спілкування. Формувати навички ефективної взаємодії. Розвивати комунікативні вміння за допомогою ігрових методів навчання. Створення умов для формування їх професійних умінь щодо використання ефективних підходів для розвитку  компетентностей дітей дошкільного віку; вдосконалення педагогічної майстерності вихователів. Підсилювати професійну мотивацію.

 

Добрий день усім, хто в залі,
Радо вас вітаємо!
Взяти участь в семінарі
Колег я попрохаю.

 

Хід семінару-тренінгу

І. Привітання. Повідомлення теми, плану та правил роботи
Звісно, у кожного з вас є певні очікування щодо нашого семінару-тренінгу. Можливо, хтось хоче отримати нову інформацію, ознайомитися з новими термінами, дізнатися про досвід своїх колег. Тому запишіть свої очікування ось на цих квіточках. Прикріпіть їх на нашій річці надій. (Звучить музика).
Свої очікування учасники пишуть на запропонованих квіточках, які ведучі прикріплюють на «дерево очікувань».
Мотивація до роботи
Притча "Про рай і пекло"
Одного разу мудрець попросив Господа показати йому рай і пекло. Господь відвів мудреця до приміщення, де нестерпно страждали голодні люди. Посеред кімнати стояв великий казан зі смачною кашею. Люди мали ложки, але вони були довші за руки, і жоден не міг втрапити ложкою до рота. "Так, це справжнє пекло!" — подумав мудрець.
Потім вони зайшли до іншого приміщення, де всі були ситі й веселі, хоча там стояв такий самий казан, а люди мали такі самі довгі ложки. Що ж робило життя цих людей райським? Придивившись, мудрець побачив — вони годували одне одного!
Ці люди вміли взаємодіяти. Перевіримо, чи вмієте взаємодіяти ви.
Гра «Павутинка»

Під час гри ми об’єднаємось і, одночасно, визначимо портрет ідеального вихователя. Пропоную передавати клубочок один одному, відповідаючи на дане питання.

Ми сплели павутину, яка нас об’єднала, але у той же час вона створила перепони. Отже , нам з вами зараз прийдеться їх долати.

  • Це не можливо – сказала Причина.

  • Це не розсудливо – відповів Досвід.

  • Це марно – відрізала Гордість.

  • Спробуй –прошепотіла Творчість.

Тож, я прошу Вас відкинути усі причини, образи,  гордість і стати активно творчими, ініціативними та проявити свій артистизм.

Загадка.

У мене є предмет, який ви маєте відгадати:

Згорнеш – клинець,

Розгорнеш – млинець. (Парасолька)

Я вам пропоную придумати як можна використовувати цей предмет не за призначенням. Сподіваюсь це буде цікаво.

Гра – пантоміма « Зрозумій мене»

Ділимось на команди. Кожна команда обирає по конверту. Потім за допомогою жестів, міміки показує іншим. Треба відгадати що це за слово.

(Прогулянка. Музичне заняття. Трудова діяльність)

Робота в підгрупах.

І. Створити нову казку за ілюстрацією знайомої казки із включенням випадкових героїв з інших казок.

Наприклад: ілюстрація до казки « Рукавичка», випадковий герой - Колобок. «- Добрий день, звірята Що робите? Пустіть мене до себе жити.

-   Гаразд, ми тебе пустимо, якщо ти нам заспіваєш пісеньку!

Заспівав Колобок пісеньку, і вони його впустили в Рукавичку. І став Колобок жити в Рукавичці і всіх звірят пісенькою звеселяти. Але одного разу, співаючи пісеньку, він згадав про Діда та Бабу і вирішив повернутися. Подякував Колобок звірятам і рушив додому».

ІІ. Намалювати різними техніками (на вибір) ілюстрації до казок.

Наприклад: пальчиковий живопис, кляксографія, ниткографія, весела краплинка тощо. За намальованими ілюстраціями скласти « Салат - казок»

ІІІ. Навести приклади завдань для мозкового штурму за різною тематикою.

Наприклад:

-   колобок живе в наші дні у хмарочосі на 16- поверсі. Його поклали на віконце

остудити. Як йому спуститися?

Варіанти:

в колобка є пропелер

 колобок - м.ячик

має парасольку

парашут

на канаті, тримаючись зубами тощо

-   назустріч вовку ідуть семеро злих, голодних козенят. Що робити вовку?

-   пішов Іван - Царевич шукати стрілу. Зголоднів та й зайшов у французький ресторан. На обід йому подають блюдо з жабою...

-   закинув дід сітку в синє море. Витягує, аж там 33 богатиря, а з ними дядько Чорномор. Що дід попросить?

 

Інформаційне повідомлення “Почни думати позитивно” - 

Напевно, на сьогоднішній день ніхто не буде заперечувати силу позитивного мислення. Про силу думок свідчать досліди  Масару Емото, котрий сфотографував кристали води. Якщо рідина знаходилась в приміщенні, де сварились та злились, то її кристали були деформованими, а якщо вода  знаходилась в кімнаті, де проговорювалися слова любові, то утворювався кристал, схожий на прекрасну сніжинку. Ми складаємося з води приблизно на 80%. Виходить, своїми думками ми змінюємо себе!

 

Релаксаційна вправа «Подорож»

Мета: емоційний відпочинок, усвідомлення своїх проблем і їх подолання, отримання позитивних емоцій.

Інструкція: учасникам пропонується зайняти зручне положення, заплющити очі, розслабитися.

 

Ведучий під спокійний музичний супровід говорить :«Уявіть, що ви входите у весняний яблуневий сад, повільно йдете алеєю, вдихаючи з насолодою аромат ніжних блідо- рожевих квітів. В узькою стежкою ви підходите до хвіртки, відчиняєте її і потрапляєте на чудову зелену галявину. М’яка трава похитується, приємно дзижчать комахи, вітерець легко дмухає вам у обличчя, ваше волосся розлітається… перед вами з’являється озеро… вода прозора та срібляста. Ви повільно йдете берегом уздовж грайливого струмочка, підходите до водоспаду. Ви входите в нього, і сяючі струмені очищують вас, наповнюючи силою й енергією.

 

За водоспадом грот. Тихий, затишний, у ньому ви залишаєтесь один на один із собою (пауза). А тепер настав час повертатися. Подумки пройдіть увесь свій шлях у зворотному  напрямку, вийдіть із яблуневого саду та тільки тоді розплющіть очі»

 

Практична вправа «Експеримент»

Візьміть чистий аркуш паперу та закрийте очі. Зараз потрібно буде виконати певні дії з папером. Ваше завдання – точно наслідувати  мою інструкцію, так щоб результат був у всіх однаковий.

Інструкція: зігніть лист навпіл, ще раз навпіл, відірвіть верхній правий кут, відірвіть нижній правий кут. Розплющить очі. Що вийшло? Візерунки у всіх різні. Схожі, але однакових немає, хоча інструкція для всіх звучала однаково.

Висновок: так само і у процесі роботи з дітьми, здавалось би, одна і таж інформація сприймається ними по – різному, бо кожна дитина – індивідуальна, вона завжди вносить у будь – який  процес щось своє. Кожна має творчі здібності, але не завжди їх можна легко розгледіти. Отже, робота вихователя і полягає в тому , щоб розкрити кожну дитину і надати можливість проявляти себе творчо.

 

Вправа  «Ліцензія на щастя»

Ведучий розповідає притчу: «Усе у твоїх руках»

 

Мудрець передавав своєму учню всі таємниці буття. Це тривало багато років. Одного разу учень вирішив перевірити мудреця, наскільки той мудрий.

 

Тоді учень підійшов до вчителя зі стиснутими долонями, в яких був живий метелик, і запитав: «У мене в руках живе чи мертве?». Учень вирішив, що якщо мудрець скаже, що живе, він стисне долоні, й метелик помре. Якщо скаже, що мертве, - він розкриє долоні, й метелик полетить.

 

Відповідь мудреця була такою: «Усе у твоїх руках».

 

Отже, лише від Вас залежить, чи буде Ваша взаємодія з іншими живою, яскравою, плідною, чи навпаки.

 

Потім психолог  звертається до учасників із пропозицією написати на  виданих їм аркушах паперу те, що вони мають право робити, щоб почувати себе  щасливими, що при цьому можуть відчувати, про що думати, як поводитися. Спочатку психолог пропонує написати ім’я учасника, дату, а потім виконувати роботу.

 

Після завершення роботи психолог просить учасників перевернути аркуші, на яких Вони писали. Там (заздалегіть) уже зроблений напис: «Ліцензія на щастя»

 

Таким чином, кожен учасник одержує власну ліцензію на щастя.

Рефлексія.

«Кольорові стікери»

Шановні колеги! Дякую вам за плідну роботу. І наприкінці , мені б хотілось, щоб кожен з вас написав на стікерах ваші враження від сьогоднішнього заходу та приклеїти на нашу річку Надії.

Дозвольте закінчити нашу зустріч такою фразою:

«Педагогічна творчість і задоволеність обраною професією взаємно стимулюють один одного. Без задоволеності спеціальністю неможливо проявити високу творчу  продуктивність в педагогічній праці. Тому сьогодні я можу з упевненістю сказати, що у нашому колективі працюють творчі, цілеспрямовані, емоційно багаті педагоги, для яких їх праця є джерелом радості.

,

bottom of page