Дидактично-демонстраційний посібник
«Казка-інценівка»
Автор: Баланюк І.М., вихователь Зарожанського НВК
Співавтор-упорядник: Мельничук І.М., заступник директора з дошкільної освіти Зарожанського НВК
Пояснююча записка
У розмаїтті засобів впливу на формування особистості дитини дошкільного віку важливе місце посідає театр. Це особливий - синтетичний вид мистецтва, який органічно поєднує в собі художнє слово, драматичну дію, поетику, живопис, музику та літературу. Він допомагає дитині глибше пізнати себе, внутрішній світ, спонукає її до самовдосконалення, викликаючи естетичні почуття та емоції в ході театралізованого дійства. Театралізована діяльність у дошкільному віці - один із найефективніших засобів педагогічного впливу на розвиток особистості дитини. Для лялькових вистав характерне вільне поєднання різних типів ляльок, а також різних прийомів і засобів – все це підпорядковано виявленню специфіки мистецтва. Вистава переносить дітей у чарівний світ, де все казкове – реальне і фантастичне. З великою радістю вони зустрічають ляльок, сприймають їх так, ніби це живі істоти, з цікавістю спостерігають за їх діями. Діти люблять, коли герої вистави стрибають, говорять, виконують різні рухи. Це викликає в них жваву реакцію, яскраве емоційне ставлення до дійових осіб і прагнення стати безпосереднім учасником подій. Чим старші діти, тим більше вони цікавляться сюжетами інсценівок, стосунками між дійовими особами, їхніми успіхами та невдачами. Тому ляльковий театр використовується не тільки як розвага для дітей, але й як засіб виховання високих моральних якостей та позитивних рис характеру. Пальчиковий театр – це ігри-розваги, ігри-потіхи, казки, різні інсценівки, які супроводжуються показом ляльок, що одягаються на пальці і діють за персонажа, зображеного на руці. В ході гри дитина рухає одним або двома пальцями, проговорюючи текст, переміщуючись за ширмою. Можна обходитись і без ширми і зображувати дії, переміщуючись вільно по кімнаті. За допомогою такого виду театру, як театр на дерев’яних лопатках, можна показати одночасно декілька персонажів. Наприклад, у казках “Ріпка”, “Колобок”, тощо. Казки і інсценівки в яких багато персонажів можуть показувати декілька дітей, об’єднуючи різні види театтральних ляльок.
Опис навчального посібника
Дидактично-демонстраційний матеріал використовується за інтегрованою технологією в другій молодшій групі відповідно до базового компонента дошкільної освіти. В основу посібника покладено казку, яка допоможе дітям реалізувати свою активність, самостійність, творчу ініціативу, обирати на власний розсуд шляхи та засоби досягнення мети, реалізувати свої потреби та інтереси, підготувати дитину до реалій життя. У посібнику подано атрибути до тем “Українська народна казка” (“Ріпка”, “Рукавичка”, “Курочка Ряба”, “Колобок”), які допоможуть вихователям в організації навчально-виховної діяльності дітей дошкільного віку.
Матеріали посібника стануть у пригоді вихователям дошкільних закладів, вчителям початкових класів, керівникам драмгуртків, студентів педагогічних навчальних закладів, слухачів курсів ОІППО.
Обладнання:
-
декорація хатки (виготовленої з журнальних сторінок згорнутих у трубочку, пофарбованих, приклеїних до картонниого макету хати. Дах – з кори дерева);
-
декорація городу (зробленого у вигляді фетрової грядки зі з’ємними овочами);
-
комплект із зображеннями героїв із різних казок для театру «Бібабо» (фетрові ляльки, одягнені на палець або тростину)
-
театр на дерев’яних лопатках (зображення героя малюється на тильній стороні лопатки та лакується).
Мета посібника:
вчити дітей розігрувати дії за змістом казки або за запланованим (імпровізованим) режисерським сюжетом, використовуючи й немовленнєві виражальні засоби (міміку, жест, відповідні рухи). Формувати у дітей навички діалогічного мовлення. Розвивати артистичні здібності вихованців, уміння входити в образи персонажів, виходити з різних життєвих ситуацій. Виховувати інтерес до українських народних казок; доброту, щирість, ввічливість, бажання допомагати іншим. Створення власного творчого продукту.
Мета пальчикового театру:
розвивати моторно-рухову, зорову та слухову координацію дітей, формувати творчі здібності й артистизм, збагачувати пасивний і активний словник, використовувати в грі уяву, пам’ять, мислення та увагу, сприяти соціалізації дитини, виявляти ініціативу.
Мета театру на дерев’яних лопатках:
викликати інтерес до театрально - ігрової діяльності за допомогою нових видів театру, розвивати творчі здібності, естетичний смак, фантазію, творче мислення.
Попередня робота:
- читання українських казок, бесіда про героїв казки, про дружбу, товаришування, розглядання ілюстрацій;
- проведення словесної гри «Опиши казкового героя»;
- проведення гри-стратегії «Дії героя, який потрапив з іншої казки»;
- складання режисерських сюжетів;
- імпровізування життєвих ситуацій.